CBDC: Digitální měny centrálních bank
Pokud se vám líbí fakt, že centrální banka v čele s hrstkou občany nevolených lidí kontroluje naše peníze a tím i jejich hodnotu, pak budete milovat novou formu peněz zvanou CBDC.
Pokud se vám líbí fakt, že centrální banka v čele s hrstkou občany nevolených lidí kontroluje naše peníze a tím i jejich hodnotu, pak budete milovat novou formu peněz zvanou CBDC.
Vysoká inflace jen tak neodezní a bude se s velkou pravděpodobností po krátkém ústupu vracet v ještě větší síle a my si vysvětlíme proč.
Bitcoin se nejčastěji přirovnává ke zlatu. Není to ovšem zavádějící? Jak zasadit Bitcoin do správného kontextu? Na to se spolu podíváme v dnešním článku.
To, co před pár lety bylo nemyslitelné, se teď některým zdá být nevyhnutelné. Číhá na nás za rohem hyperinflace? Těžko říct. Myslím si, že v současné chvíli je to stále málo pravděpodobné. Ovšem to, že je něco nepravděpodobné neznamená, že je to nereálné. Situace se může velice rychle změnit a za rok tomu může být úplně jinak.
Debaty srovnávající Bitcoin s jinými kryptoměnami bývají ve většině případů zavádějící. Lidé neustále argumentují, která z kryptoměn je lepší. Zda Bitcoin nebo Ethereum, Bitcoin nebo Cardano, Bitcoin nebo Ripple, či Bitcoin nebo jakákoli jiná „superměna, která tu ještě není, ale určitě tady bude za 10 let. Tyto debaty bývají zpravidla zavádějící z jednoho prostého důvodu. Nesrovnávají jablka s jablky, ale jablka s hruškami.
Dnešní technologie postavená na decentralizaci má potenciál zažehnout novou éru vývoje naší civilizace, která bude následovat po oddělení peněz od státu, kdy kontrola nad penězi bude navrácena do rukou lidí. Nicméně nás čeká ještě poměrně dlouhá cesta, která nebude jednoduchá.
Uvedené portfolio je příkladem agresivního portfolia, jaké bych si osobně sestavil na dalších 10 letech, pokud bych neměl možnost z jakéhokoli důvodu takové portfolio po celou tuto dobu změnit.
Zajímavou investiční alternativou k bitcoinu, jejíž hodnota je s ním úzce spjata, jsou akcie těžařů bitcoinu. Jedná se o riskantnější investici, než je přímý nákup a držení bitcoinu. Na druhou stranu má potenciál nabídnout daleko atraktivnější zhodnocení než bitcoin samotný.
Uvedené portfolio je příkladem portfolia, jaké bych si osobně sestavil na dalších 10 letech, pokud bych neměl možnost z jakéhokoli důvodu takové portfolio po celou tuto dobu změnit. Defenzivní portfolio sází na inovaci napříč světem financí a technologií obecně a na energetiku. Zahrnuje také sázku na určité komodity (uran, prvky vzácných kovů a ropa), u kterých lze očekávat zvýšenou poptávku v následujících letech.
Státní kryptoměny mohou v budoucnu vzbudit zájem široké veřejnosti o soukromé kryptoměny. Státní peníze umožní absolutní kontrolu nad toky peněz ve státě i mimo stát a umožní tak cenzuru transakcí. Někteří lidé proto začnou paralelně používat kryptoměny jakou je bitcoin, či privátní kryptoměny jako jsou Monero a Zcash, jež znesnadňují sledování transakcí.