Bitcoin mining

Zajímavou investiční alternativa k bitcoinu

 

TL;DR: Zajímavou investiční alternativou k bitcoinu, jejíž hodnota je s ním úzce spjata, jsou akcie těžařů bitcoinu. Jedná se o riskantnější investici, než je přímý nákup a držení bitcoinu. Na druhou stranu má potenciál nabídnout daleko atraktivnější zhodnocení než bitcoin samotný.

Disclaimer: Tento článek nepředstavuje investiční radu. Jedná se pouze o názor autora. Jak se říká:

DYOR – „Do Your Own Research“.

Nová páteř ekonomického světa

Bitcoin pomalu ale jistě kráčí krůček po krůčku na cestě za tím stát se novou páteří ekonomicky a finančně svobodného světa, kde jsou si konečně všichni rovni, co se týče kontroly nad penězi. Tato cesta však může být ještě velice dlouhá. Ať už délka této cesty bitcoinu do jeho cíle, kdy se stane celosvětovými (nadnárodními) penězi mimo kontrolu politických elit a korporací, bude jakkoli dlouhá, tak je jisté, že nebude v žádném případě snadná. Ba naopak. Bude ještě velice trnitá. Na druhou stranu toto je přesně to, co tento systém potřebuje. Potřebuje být neustále vystavován stresu, aby se stával daleko robustnější po všech stránkách. Bitcoin je totiž antifragilní a díky tomu se s každým útokem, kterému musí čelit, stává ještě silnějším, než byl předtím.

Páteř tohoto systému tvoří tři skupiny lidí:

  • uživatelé bitcoinu (tj. ti co jej vlastní),
  • těžaři bitcoinu (tj. ti co zabezpečují Bitcoin) a
  • lidé provozující tzv. Bitcoin node (ti co si nainstalují Bitcoin na PC a nechají jej běžet na pozadí).

Pozn.:

Těžba Bitcoinu“ je v originále „Bitcoin mining“. „Bitcoin těžaři” se anglicky nazývají „Bitcoin miners“.

Lidé provozující Bitcoin node (česky „Bitcoin uzel“) nemusí vlastnit žádný bitcoin. Musí si pouze nainstalovat program Bitcoinu, který je open-source a je ke stažení odkudkoli na světě zcela zdarma. Provoz toho programu je rovněž zdarma. Jakmile si tento program nainstalujete, sám se poté automaticky na pozadí synchronizuje s ostatními Bitcoin uzly a vy máte okamžitě přehled o všech transakcích, ke kterým kdy došlo od jeho vzniku, a to včetně transakcí, ke kterým dochází i v daný moment. Máte tak k dispozici celou historii Bitcoinu, jež započala 3. ledna 2009, kdy byl Bitcoin oficiálně spuštěn.

Těžaři jsou ti, kteří zabezpečují Bitcoin síť tím, že poskytují potřebný výpočetní výkon k jejímu zabezpečení. Jsou zároveň těmi, kteří realizují platební transakce v Bitcoin síti. Jsou tedy těmi, co vytváří (tzv. těží) nové bloky transakcí, které připojují k již existujícím blokům tvořící blockchain (tj. řetěz bloků všech transakcí, které kdy na Bitcoinu proběhly). Odměnou za tuto práci (zabezpečování sítě a realizaci platebních transakcí) získávají nově vytěžený bitcoin. Tento nově získaný bitcoin je jeden z důvodů, proč mohou být akcie těžařů atraktivní investicí. Ty další důvody si postupně projdeme v dalších částech tohoto článku.

Procházku růžovým sadem nečekejme

Jedná se o zajímavou dlouhodobou investiční příležitost, takže je potřeba mít delší časový horizont (více jak 5 let) a být dostatečně trpělivý. Rovněž je potřeba, abychom byli dostatečně otrlí a nenechali se vystrašit vysokými výkyvy cen akcií. Bitcoin je sám o sobě extrémně volatilní, takže akcie těžařů nejsou výjimkou v tomto ohledu.

Jak jsme si již řekli, jedná se o příležitost, která bude zajímavá v následujících několika letech. Je však potřeba, abychom byli obezřetní s nákupem takových akcií vzhledem k tomu, v jaké fázi tržního cyklu bitcoinu se nacházíme. Právě proto je důležité mít dlouhodobý časový horizont. Osobně bych doporučoval minimálně 5 let, ideálně 10 a více.

Co se týče Bitcoinu samotného, tak stále jsme v bull marketu, nicméně cena bitcoinu má za sebou poměrně dlouhý a dramatický růst. Prošli jsme si několikaměsíční korekcí, která představovala více než 50 % pokles jeho ceny od původního maxima (propad ze 64 000 USD v dubnu 2021 na 30 000 USD v červenci 2021).

Pokud má člověk dlouhodobý investiční horizont, tak se nemusí tolik stresovat ohledně toho, zda je v současnosti vhodná doba na nákup. Pokud je horizont kratší, byl bych velice opatrný a nakupoval tyto akcie pouze po větších propadech ceny bitcoinu (40 % a více).

Legislativa

“Show me the incentives and I will show you the outcome.”

– Charlie Munger, obchodní partner

Jedním z velice pozitivních trendů jsou změny týkající se legislativy kolem bitcoinu a kryptoměn. Děje se pravý opak toho, z čeho měla a stále má spousta lidí obavy. Jaké obavy konkrétně? Že státy dříve či později zakážou či jiným zásadním způsobem znevýhodní bitcoin a jiné kryptoměny.

Ve spojených státech byl již před nějakou dobou bitcoin klasifikován jako komodita, v důsledku čehož bylo umožněno jeho obchodování na největší americké burze s komoditami, a to na CME burze (Chicago Mercantile Exchange). Jako komodita byl bitcoin klasifikován americkým úřadem pro obchodování s komoditami (U.S. Commodity Futures Trading Commission, zkráceně CFTC) podle zákona definujícím a klasifikujícím komodity (Commodity Exchange Act, zkráceně CEA). [1]

Bitcoin má stále širší podporu mezi politiky. Mezi zastánci bitcoinu jsou guvernéři států Texas, Wyoming, dále starostové měst jako Miami, New York a další. Politických lídrů vyjadřujících veřejnou podporu neustále přibývá. A v neposlední řadě má zastání i u dalších úřadů jako je SEC (Securities and Exchange Commission) v jehož čele je Gary Gansler, jež se netají nákloností k bitcoinu. [2, 3]

Na adresu Bitcoinu se již delší dobu vyjadřují instituce jako jsou centrální banky, banka centrálních bank (Bank of International Settlements, zkráceně BIS) a Mezinárodní měnový fond. Zpočátku byl jejich tón pohrdavý, kdy bitcoin vnímali jako hračku, na které spekuluje hrstka bláznů, jenže i oni už změnili svůj názor a uvědomili si, že bitcoin je něco, co nemohou zastavit, a tak je nejlepší co nejdříve se jej snažit nějakým způsobem regulovat a zařadit oficiálně mezi záležitosti, které mají (aspoň do nějaké míry) pod kontrolou. Místo toho, aby se jej snažili zakázat, jej jednoduše začali danit. Čím více lidí bude adoptovat bitcoin, tím více jeho hodnota poroste a tím více lidí bude realizovat zisky, v důsledku čehož státy vyberou více peněz do státních kas díky daním za něj odvedených. Je to pozitivní zpětná vazba, která bude stále silnější a silnější.

V neposlední řádě bitcoin je open source software, který je zcela transparentní. Tak už jen z principu si jej západní vlády nemohou dovolit zakázat, pokud stále staví na základech demokracie. Je to jako by zakázali používání Linuxu, či Mozilly nebo jiné open source aplikace.

S tím, jak narůstá počet politiků, kteří vlastní bitcoin a jiné kryptoměny, tak roste jejich podpora, jelikož je to úzce propojeno s ekonomickými zájmy, viz úvodní citát této sekce od Charlieho Mungera. Navíc co si budeme nalhávat, stále žijeme ve světě, kde ti, co mají peníze, diktují pravidla hry.

Dále je nutné podotknou, že se ještě změnila jedna klíčová věc a tou je vztah mezi politiky a lidmi, kteří se pohybují v oblasti kryptoměn. Lidé, kteří pracují či mají společnosti, které jsou postaveny na Bitcoinu, začali s lobbováním. Nejde však o žádné úplatky (aspoň se to tvrdí), ale jde především o vzdělávání. Tato komunita zahájila vzdělávací kampaň, kdy skupiny mentorů chodí přímo za politiky a jejich asistenty. Těm pak vysvětlují, co je to Bitcoin a co to není, proč je to důležité a rovněž demonstrují, jak to funguje. Zároveň zodpovídají všechny jejich dotazy. Doposud tato iniciativa předčila veškerá očekávání a zdá se, že nejen tato vzdělávací kampaň, ale i Bitcoin samotný, jsou velice pozitivně vnímány. [4]

Distribuce těžby Bitcoinu napříč světem

Potom co byla těžba Bitcoinu letos v květnu vykázána z Číny, se distribuce těžby daleko více rozprostřela napříč světem a přispěla tak k ještě větší decentralizaci. Jinými slovy zvýšila se tak bezpečnost celé Bitcoin sítě. Před tímto zákazem se většina výpočetního výkonu (tj. těžby) nacházela v Číně. Zhruba 60 % z celkové celosvětové těžby bylo pod záštitou Čínských těžařů. Níže lze vidět graf znázorňující tuto distribuci těžby napříč světem.

 

Mapa distribuce Hashrate Bitcoin sítě; zdroj: Univesrity of Cambridge [5]

V současnosti je výpočetní výkon poměrně rovnoměrně distribuován. Prvenství teď náleží Spojeným státům (35,4 %), pak následují Kazachstán (18,1 %), Rusko (11,2 %), Kanada (9,6 %), Irsko (4,7 %) a další.

Pozn.:

Hashrate je veličina reprezentující výpočetní výkon udávaný v H/s (počet vypočítaných hashů za sekundu). Když se zajímáte o těžbu Bitcoinu a přemýšlíte o nákupu hardwaru na těžbu, tak porovnáváte hashrate zařízení těžících bitcoin od různých výrobců.

Pokud se mluví o Hashrate Bitcoinu, pak se má na mysli výpočetní výkon celé sítě Bitcoinu, což se rovná součtu výpočetního výkonu veškerých zařízení těžících bitcoin.

Hash je typ výpočetní operace, která je nezbytná pro realizaci transakcí v Bitcoinu. Těžba bitcoinu není nic jiného než neustálé počítání hash funkce dokola, dokud těžař nevypočítá správný výsledek. Odměnou za to pak získá nový bitcoin.

Více o technologii Bitcoinu a na čem je postaven se můžete dozvědět v naší knize, kterou lze zdarma stáhnout tady.

„Smart money“ aneb jsme stále na začátku

S tím, jak se vyjasňuje legislativa kolem bitcoinu, tak se stávají tyto nové investiční vody čiřejší. Mnoho lidí, co se drželo stranou právě z důvodu nejistoty, co na to vlády a úřady, začíná pomaličku do těchto vod vstupovat. Někteří stále čeří hladinu vody pouze prsty na chodidlech, zatímco jiní do toho šli rovnou po hlavu a skočili si šipku bez váhání. 

Graf níže zobrazuje, kolik procent z celkového objemu investic pocházejícího od profesionálních investorů (konkrétně od Venture Capital) bylo soustředěno na oblast kryptoměn. Celkově to bylo přibližně 6 % v prvním pololetí letošního roku, zatímco v předchozích pololetích to bývalo pouze okolo 1 %. Ono se to nezdá tolik, ale je potřeba si uvědomit, že kryptoměny jsou pouze zlomek toho, do čeho lze dnes investovat, tudíž 6 % není opravdu malé číslo. Stále jsme na začátku dlouhé cesty toho, než tato technologie dostatečně uzraje na to, aby se stala něčím „nudným a samozřejmým“ jako jsou dnes například mobilní telefony.

 

Venture Capital investice do krytpoměn a blockhain projektů; zdroj: Coindesk [22]

Institucionální investoři („chytré peníze“, anglicky „smart money“) nakupují podíly těžařů ve velkém. Jednou z posledních zpráv je nákup 7,4% podílu ve firmě Marathon Digital Holdings investiční společností Fidelity. [6]

Podíl ve vlastnictví institucionálních investorů (říjen 2021):

 

Podíl ve vlastnitcví finančních institucí, zdroj: Compas Mining [7]

Jak se říká „sleduj peníze“. A je potřeba sledovat především tzv. chytré peníze.

Těžba v současnosti

Na počátku to byl koníček, který byl provozován hrstkou nadšenců na stolních počítačích. Jenže poměrně rychle se tato aktivita přetavila v něco zcela jiného. Dnes je z toho legitimní odvětví průmyslu 21.století. Pro spoustu lidí je bitcoin samotný nehmatatelný, zatímco o jeho bezpečnost se starají specializovaná datová centra, která obsahují desítky tisíc serverů potřebných na jeho zabezpečení.

Jak vypadá těžba dnes? To můžete vidět na obrázcích níže. Rovněž se můžete mrknou na následující dvě videa, která zobrazují, jak takové farmy na těžbu bitcoinu vypadají (anglicky „mining farm“). První video obsahuje prohlídku farmy společnosti Riot Blockchain a druhé společnosti HUT 8:

Inside the Largest Bitcoin Mine in The U.S. | WIRED

Bitcoin Mining at Hut8 – Facility Tour

Pozn.:

Zařízení, co se používá na těžbu Bitcoinu se nazývá „ASIC miner“. „ASIC“ je zkratka pro “integrovaný obvod pro specifickou aplikaci” (Application-specific Integrated Circuit). Jde o typ zařízení, které je úzce specializované. V případě Bitcoinu to znamená, že toto zařízení (ASIC miner) nelze přeprogramovat, či jakkoli jinak upravit, aby mohlo vykonávat jinou funkci, než je těžba Bitcoinu. Pokud by ze dne na den Bitcoin zmizel, tak tato zařízení jsou k ničemu.

 

Instalace Bitcoin zařízení na těžbu, tzv. ASIC Minery

 

Datové centrum společnosti BitRiver v Rusku

Zařízení na těžbu Bitcoinu prošla masivním vývojem a s tím, jak tato technologie uzrává, tak se nejen zpomaluje její pokrok, ale prodlužuje se i doba mezi nástupem nových modelů na trh. Tento fakt je zobrazen na následujícím obrázku, kdy lze vidět, jak jen v roce 2014 vyšlo několik modelů najednou, zatímco následující roky byly provázeny téměř tichem po pěšině (graf se týká ASIC minérů od předního výrobce hardwaru společnosti Bitmain).

 

Uvedení nových zařízení na těžbu na trh – graf jejich spotřeby vzhledem k výpočetnímu výkonu [8]

Toto však nemá žádný negativní dopad na bezpečnost těžby. Znamená to především, že hardware na těžbu lze používat déle, takže generuje příjem po delší dobu (a má tedy vyšší návratnost), než tomu bylo v minulosti.

Celý cyklus návrhu, vývoje a výroby se prodlužuje a sektor výroby tohoto specializovaného hardwaru prochází tím samým, čím si prošel svět stolních počítačů, notebooků a mobilních telefonů. Na trh vstupuje více a více hráčů, mezi kterými bude rozdíl především v ceně, jinými slovy tento trh se „komoditizuje“ podobně jako tomu bylo u zmíněných technologií. Proto osobně nevidím investování do akcií firem, které vyrábí tento hardware, jako příliš atraktivní.

Co se týče budoucnosti, tak nejvíc profitabilnější budou ti těžaři, co mají přístup k nejlevnější elektrické energii.

Pozn.:

Pro zajímavost dodám, že v současnosti špičkový ASIC miner používá čipy se 7 nm technologií. V roce 2012 to bylo 110 nm. Procesory na mobilních telefonech a noteboocích dnes používají čipy, které mají tranzistory o velikosti 10 nm, 7 nm a 5 nm.

Pokud vás zajímá víc ohledně výroby hardware na těžbu Bitcoinu včetně minulých a budoucích trendů, pak doporučuji přečíst si následující newsletter od společnosti Ark Invest – Bitcoin Mining – The Evolution of A Multibillion Dollar Industry.

Už jsem naznačil, že výroba hardwaru samotná nemusí být atraktivní investice, nicméně těžba se stává zajímavou s tím, jak velká část výpočetního výkonu Bitcoinu migrovala z Číny ven, a to především na západ. Pro úspěšnou a atraktivní těžbu je potřeba, aby těžba byla umístěna tam, kde je přístup k levné čisté elektrické energii a je zde zároveň dobrá právní ochrana s minimem rizik spojených s nestabilní či nepředvídatelnou politikou (což byl právě případ těžby Bitcoinu v Číně, která ho letos na jaře postavila mimo zákon a způsobila tak tuto masivní migraci těžařů ven).

Proto těžba půjde vždy tam, kde se bude nacházet ideální podhoubí pro toto odvětví. Co tvoří ideální podhoubí? Následující tři faktory:

  • Stabilní infrastruktura,
  • Spolehlivá legislativa,
  • Levná a čistá elektrická energie.

Bitcoin a jeho těžba bude do budoucna stále více připomínat trh s tradičními komoditami jako jsou káva, obilí, ropa, zlato apod. S tím, jak celé toto odvětví uzrává a stává se více stabilní díky jeho větší decentralizaci a vyššímu podílu Západních zemí na celkovém výpočetním výkonu Bitcoinu (tj. hashrate), tak to více přilákává konzervativní kapitál. Čím se celé toto odvětví stává větším, tím se investice do Bitcoinu a souvisejících produktů stává bezpečnější a pro mnoho velkých investorů a finančních institucí atraktivnější. Toto je fakt, který uniká stále spoustě lidí, kteří přemýšlí o Bitcoinu v tradičním slova smyslu, kdy na něj nahlíží jako na akcii technologické firmy, a vnímají jej tak jako stále více a více riskantnější investici s tím, jak narůstá jeho tržní kapitalizace.

Několik velkých investorů a fondů artikulovalo, že hodlají zvážit investici do Bitcoinu v momentě, až bude jeho celková tržní kapitalizace výrazně vyšší, než je dnes.

Energie, energie a… zase ta energie

Kolem Bitcoinu se šíří spousta nepodložených tvrzení, různých fám a lží. Mezi ně se řadí i jeho spotřeba energie. Faktem je, že spotřeba energie na těžbu Bitcoinu je enormní. Kritici Bitcoinu mluví o plýtvání energie, co nemá obdoby, které vede celou planetu do záhuby. Co je však důležité, a co zároveň jeho kritici nezmiňují, je kontext, v jakém nahlíží na tuto spotřebu energie. Co tím máme na mysli? Začneme pomalu.

Co je a co není plýtvání energie?

Hraní her na konzoli? Je to plýtvání energie? Používání pračky a sušičky? A co používání auta či MHD namísto kola, koloběžky či chození pěšky? A co sledování videí na internetu? Co vánoční výzdoba a všechny ty světýlka jak u nás doma, tak venku na domech a na ulicích?

Kolem čeho se točí výše okolo zmíněné činnosti? Kolem tzv. utility. Jinými slovy je to pro nás nějakým způsobem užitečné, ať už je to tím, že nám to šetří čas a sílu (pračka, sušička, auto, MHD) nebo nám to zvedá náladu (hraní her na konzoli, sledování videí na internetu, pozorování vánočních světýlek), případně to má jakýkoli jiný přínos. Co je potřeba zmínit je fakt, že za využívání všech těchto věcí uživatel platí. Stejně je tomu tak u Bitcoinu, kde spotřebovaná energie Bitcoinem je promítnuta do jeho ceny. Ten, kdo jej nakupuje tak platí za spotřebovanou energii, stejně jako by musel zaplatit za elektřinu spotřebovanou hraním her na PlayStationu.

Obecně považujeme za plýtvání energie cokoli, v čem nevidíme užitek. A toto je velice subjektivní. Proto chápu ty, co říkají, že těžba Bitcoinu je plýtvání energie. V jejich případě je to opravdu zbytečné plýtvání energie, protože oni z toho nemají užitek a nevidí v něm užitek. Pro mě (a dalších přibližně 100 milionů uživatelů) však užitek má. A my si za to platíme. Stejné je to tak se vším ostatním. Pro někoho něco užitek má a pro někoho ne.

Toto byl čistě „moralistický“ pohled na věc a teď se pojďme podívat kolik energie, a hlavně jaký typ energie Bitcoin spotřebovává.

Než se vrhneme na konkrétní čísla, tak bych rád zmínil, co se dělo v roce 2017, kdy Bitcoin procházel býčím trhem. Světem kolovaly články, co démonizovaly spotřebu energie Bitcoinu a tvrdily, že pokud bude nadále růst na popularitě a bude se rozšiřovat jeho používání, tak do roku 2020 by konzumoval veškerou ve světě vyprodukovanou energii. [9]

Teď se podíváme na fakta. Obrázek níže zobrazuje, jak je to se spotřebovanou energií těžbou Bitcoinu. Modrá část grafu reprezentuje celkově spotřebovanou energii ve světě (154 620 TWh), šedá část pak znázorňuje množství energie, která se nevyužije a přijde vniveč, jelikož nemá spotřebitele (50 000 TWh) a zelená část grafu reprezentuje spotřebu na těžbu Bitcoinu (188 TWh).

Bitcoin tedy spotřebovává 0,12 % veškeré celosvětově vyprodukované energie. Toto představuje přibližně 0,38 % z energie, která nemá odběratele.

 

Množství energie spotřebované [5, 10]

Těžaři Bitcoinu se snaží cílit právě na tu nevyužitou energii (tu šedou část grafu), jelikož to je něco, co nejenže nikomu nechybí, ale dokonce tak platí producentům energií za něco, za co by jinak nedostali zaplaceno. Ta elektrická energie by byla vyrobená tak či tak, akorát bez těžařů by byla vyplýtvána.

Možná už někteří tušíte, kam to vše povede. Role Bitcoinu bude hrát v našich životech stále důležitější a důležitější roli díky tomu, čemu všemu čelíme.

Mezitím si zmíníme ještě jednu aplikaci těžby Bitcoinu. Všimli jste si někdy na fotkách ropných polí a ložisek těžby plynu těch vysokých věží, z kterých na vrcholu šlehají plameny?

 

Ložisko těžby plynu v státě Montana v USA; zdroj: Crusoe Energy [11]

Tyto věže jsou instalovány kdekoli, kde se těží buď ropa nebo plyn a to, co spalují, je odpadní plyn, který nemá žádné využití. Nedá se použít na vaření, či topení, či cokoli jiného z důvodu jeho nízké kvality. Několik firem přišlo s nápadem, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Tyto firmy vzali tradiční dopravní kontejnery a osadily je hardwarem na těžbu Bitcoinu (ASIC minery). K tomu ještě přidaly agregát, který využívá splavání těchto odpadních plynů k produkci energie, která se pak používá na těžbu Bitcoinu. Tento kontejner může být nasazen prakticky kdekoli na světě, jelikož energii si generuje sám a internetové připojení si obstarává přes satelity. Díky tomu, že se odpadní plyn používá jako palivo pro tyto generátory elektrické energie namísto prostého přímého spalování, se zredukuje množství původně vypouštěných skleníkových plynů až o 63 %, zatímco nám ještě k tomu těžba Bitcoinu generuje profit, který jsme předtím neměli. Tento kontejner lze vidět na obrázku výše na pozadí mezi spalovacími věžemi.

Obrázek níže zjednodušeně znázorňuje, jak to vypadá.

Fotografie níže ukazuje, jak to vypadá, když se odpadní plyn používá na těžbu. Nalevo můžete vidět věž, kdy se plyn spaluje tradičním způsobem bez jakéhokoli využití a napravo můžete vidět věž (v červeném rámečku), jak těžba bitcoinu redukuje velikost plamenu.

Toto je mimochodem aplikace těžby Bitcoinu, která se dostává stále více do popředí. Ted Cruz, senátor státu Texas, vystoupil na konferenci, kde přímo hovořil o tomto druhu těžby a vyjádřil tak veřejnou podporu této činnosti. [12

Dokonce se tyto kontejnery na těžbu posílají do odlehlých míst, kde je přístup k jinak nevyužité energii, která takto generuje profit, jež pak může být použit na výstavbu potřebné infrastruktury místní komunitou jako jsou silnice, školy, nemocnice apod. Toto uvidíme v budoucnu stále častěji a tyto mobilní kontejnery budou růst jako houby po dešti a pomohou přinést prosperitu do nehostinných míst, kde lidé nemají prakticky žádnou jinou šanci, jak zvednou svou životní úroveň.

Budoucnost těžby

Budoucnost těžby bude pravděpodobně formována následujícími trendy:

  • Profesionalizace,
  • Standardizace,
  • Technické inovace,
  • Splynutí těžařů s producenty energie,
  • Stabilizace elektrické rozvodové sítě.

Největší výrobce zařízení na těžbu Bitcoinu společnost Bitmain již několik let pravidelně pořádá konference na různých místech pro lidi pohybujících se ve světě Bitcoinu. Setkávají se tam těžaři, bankéři, lidé vyvíjející aplikace, politici, aktivisté a další skupiny lidí. Co vidím, je postupná profesionalizace celého odvětví těžby, která je stále na počátcích svého potenciálu. Už se dávno nejedná o hobby, nicméně cesta je stále daleká. Budu opakovat to, co mnozí říkají. Bitcoin je tam, kde byl internet okolo roku 1997. Lidé o něm věděli, někteří jej používali, ale spíš to většina vnímala jen jako moderní hračku a nikdo nebyl schopný předvídat, jak radikálním způsobem bude transformovat celý svět. Toto stále platí o Bitcoinu. Většina lidí ví, co to je, ale pořád to vidí jako další technologickou hračku, aniž by tušili, co před nimi doopravdy stojí.

Dalším z trendů v oblasti těžby, která rovněž souvisí s profesionalizací, je standardizace. Firma Blockstream pracuje na prvním typu ASIC mineru, která by vyhovovala tradičním standardům IT. V rámci této inciativy koupila firmu Spondoolies, která vyrábí ASIC minery, tak jako Bitmain. Co to má společného s těžbou Bitcoinu? V současné chvíli je hardware na těžbu nestandardních rozměrů, proto se bohužel nedá nainstalovat do tradičních datacenter. V tradičních datacentrech se používají tzv. „racky“ (čteno „reky“), což jsou de facto skříně, kam se instalují servery a jiný hardware, který se nachází v běžném datovém centru. Pokud chcete dnes těžit Bitcoin ve velkém, tak musíte postavit datové centrum „na míru“. Toto je ovšem nesmírně nákladné, a to jak časově, tak finančně. Blockstream chce proto vyvinout takový hardware na těžbu, který bude možné naistalovat do jakéhokoli datového centra kdekoli na světě. Toto s sebou ponese obrovské úspory, které navíc zredukují vstupní bariéry a umožní tak ještě větší rozmach těžby. První standardizovaný ASIC miner od Blockstreamu by měl spatřit světlo světa v roce 2022. [13]

Pak tady máme inovace, které rovněž umožní rozšíření těžby na další místa ve světě, kde v současné době nejsou vhodné klimatické podmínky na tuto aktivitu. Dnes jsou pro těžbu oblíbená především místa, která jsou chladná s nízkou vlhkostí vzduchu. Inovacemi, které to v brzké době změní, jsou vodní chlazení („water-cooling mining“), což samo o sobě není žádnou novinkou ve světě IT, a těžba v kapalině, konkrétně v minerálním oleji („immersion mining“). Tyto novinky otevřou dveře těžbě do míst jako jsou pouště a tropické oblasti. Prakticky kamkoli kde bývá horko, hodně vlhkosti, nebo hodně písku ve vzduchu. V neposlední řadě tyto technologické novinkou s sebou nesou úsporu elektrické energie (až o 20 % nižší spotřeba elektřiny) a prodloužení životnosti samotných ASIC minérů (až o 2 roky).

Výše zmíněné trendy se týkají především technologie těžby samotné. Následující trendy pak popisují širší kontext těžby a jeho dopad na svět kolem.

Věřím, že v budoucnu dojde ke splynutí několika odvětví. Jako nevyhnutelný trend očekávám splynutí těžby Bitcoinu s producenty energie. Jinými slovy výrobci elektrické energie časem integrují těžbu bitcoinu do svého business plánu a to hned z několika důvodů. Tím prvním je monetizace (zpeněžení) nadbytečné energie, která nemá spotřebitele, a která by jinak byla pouze ztrátou. Dalším je snížení nákladů na rozšíření produkce elektrické energie. Kdykoli, kdy se bude stavět nová či rozšiřovat stávající elektrárna, kde se nepočítá s tím, že nově vyprodukovaná energie bude okamžitě odebírána zákazníky, se tato energie bude využívat na těžbu bitcoinu, který zaplatí aspoň část nákladů na tuto výstavbu. Jakmile bude vzrůstat poptávka zákazníků, tak se bude postupně snižovat množství energie alokované na těžbu a tento hardware se tak může přesunout na jiné lokace, kde je opět nadbytek energie, jež nemá jiného využití.

Současně však může dojít i k integraci finančních služeb. Co to znamená? Že v budoucnu mohou vzniknout společnosti, které se budou specializovat na produkci energie, těžbu bitcoinu a poskytování bankovních služeb postavených na Bitcoinu. Je možné, že tyto společnosti se stanou bankami 21.století. Nicméně toto je už nepodložená spekulace, kterou bych bral s rezervou.

Každopádně co by mohlo napovídat, že k něčemu takovému může v budoucnu dojít, je současné chování těžařů, které se změnilo oproti tomu, jak se chovali v minulosti. Těžaři se dnes stávají tzv. hodlery. Namísto toho, aby vytěžený bitcoin pravidelně prodávali, jak u nich bývalo zvykem, začali jej naopak akumulovat. Naakumulovaný bitcoin pak používají jako zástavu („collateral“), aby mohli získat nový kapitál na expanzi. Tato expanze jim umožňuje navýšit těžbu bitcoinu, který opět akumulují a tak stále dokola. Toto agresivní rozšiřování byznysu jim umožňuje změna sentimentu širší veřejnosti, konkrétně finančních institucí, které začali vnímat bitcoin jako legitimní aktivum. Tyto instituce tak začali být ochotny půjčovat těžařům kapitál, kdy těžaři ručí vytěženým bitcoinem. Doposud míval bitcoin pouze omezenou podporu u mainstreamových investorů a finančních institucí a míval tradičně velice omezený přístup k jakémukoli kapitálu. Jenže časy se mění. Největší banky v mnoha státech napříč světem nakupují buďto přímo bitcoin anebo kupují podíl ve firmách, které bitcoin vlastní nebo na něm nějakým způsobem profitují (např. jedna z největších investičních bank v Malajsii [14]).

Poznámka:

Hodler je označení člověka či společnosti, co drží bitcoin či jiné kryptoměny. To znamená, že jej neprodávají nebo s ním neobchodují. Často hodleři naopak kryptoměny akumulují. Holder je odvozeno od anglického slova „hodl“, což je zkomoleninou slova „hold“ (v překladu „držet“). Toto slovo se ujalo a užívá se již mainstreamově.

Ještě zůstaneme na chvíli u producentů elektrické energie. Souvisí s tím totiž další trend, a to stabilizace rozvodové sítě. Jak v Evropě, tak ve Spojených státech roste tlak na výstavbu nových elektráren na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Točí se to především kolem solární a větrné energie. Tyto zdroje energie jsou nestabilní a generace elektřiny není konstantní v čase, ale naopak proměnlivá, jelikož zcela závisí na počasí. To s sebou nese problémy, které mají dopad na stabilitu rozvodové sítě. A to jak v případě, kdy tyto zdroje energie generují elektřiny příliš mnoho, nebo naopak příliš málo. Stabilizace a uchování přebytečné energie je technicky komplikovanou a nákladnou záležitostí. Do určité míry může být řešením právě Bitcoin a jeho těžba. Producenti energie mohou v místech, kde je větší koncentrace větrných či solárních elektráren instalovat i farmu na těžbu bitcoinu. Kdykoli, kdy by byl nadbytek energie, s kterou by jinak nebylo co dělat, a která by jinak mohla způsobovat problémy, může se farma jednoduše zapnout a přebytek energie spotřebovat na těžbu. Energie, která by nebyla jinak spotřebována, a navíc by mohla destabilizovat síť, tak bude využita a ještě navíc bude vytvářet nemalý zisk. Farmy na těžbu by se mohli stát tzv. zaručeným konzumentem („consumer of last resort“). [15]

Těžaři a obecný přehled trhu

Důvod, proč mohou být akcie těžařů atraktivní, je změna v jejich chování. Doposud se chovali jako tradiční producenti jakékoli komodity. Jako zjednodušenou analogii použijeme těžaře zlata. Těžaři zlata reagují na poptávku trhu a produkují takové množství zlata, které uspokojí tuto poptávku a ve stejný okamžik ji výrazně nepřevýší, jinak by došlo k nadbytku a propadu cen zlata. Reagují tedy pružně a snaží se být za každou cenu maximálně profitabilní, což dává smysl.

Srovnání těžařů zlata s těžaři Bitcoinu není zcela namístě, jelikož množství bitcoinu, které lze maximálně v jakémkoli čase vytěžit, je fixní. Víme na více jak 100 let dopředu, kolik ho bude kdy vytěženo bez ohledu na to, kolik lidí jej bude těžit. Přesto však těžaři Bitcoinu tradičně fungovali jako těžaři zlata a optimalizovali těžbu tak, aby byli ideálně neustále profitabilní, což znamenalo prodávat bitcoin ve vhodný čas. Bitcoin akumulovali pouze krátkodobě.

To se však změnilo. Jejich strategie je teď agresivní růst a akumulace maximálního množství bitcoinu bez ohledu na to, zda budou krátkodobě ve ztrátě či nikoli. Vnímají těžbu jako závod s časem, jelikož v současné chvíli je již vytěženo přibližně 89 % veškerého bitcoinu, který bude kdy možno vytěžit (nyní je vytěženo cca 18,9 milionů bitcoinu z celkových 21 milionů). V roce 2036 bude vytěženo již 99 % bitcoinu a zbývající 1 % se bude těžit déle jak 100 let(!).

Tržní kapitalizace následujících firem tak bude dlouhodobě vysoce volatilní a bude reflektovat cenu bitcoinu samotného. Řídit se tak tradičními parametry na posouzení ceny akcií jako je např. P/E („price-to-earnings“) může být zavádějící. Pokud bitcoin vyskočí na 2x, 3x či 10x násobek současné ceny, tak hodnota těchto firem raketově poroste díky bitcoinu, který je součástí majetku firmy. Pokud by firmy vytěžený bitcoin pouze prodávali, byly by pro mě neatraktivní investicí.

Obrázek níže je z prezentace firmy Riot Blockchain, ale to samé platí i pro všechny zbylé těžaře. Rovnice určuje profitabilitu těžaře a vysvětlivky osvětlují, co má a co nemá těžař pod kontrolou. To, co má pod kontrolou, jsou hashrate, cena elektřiny a firemní výdaje. Co nemá pod kontrolou, jsou celkový hashrate Bitcoin sítě, cenu bitcoinu, cenu hardware na těžbu (ASIC minery) a odměny za vytěžený blok a počet vytěžených bloků za rok.

 

Zajímavý přehled nabízí Luxor Technologies. Provozují stránky Hashrate Index, kde vizualizují data týkající se těžby bitcoinu.

Pojďme se teď na tyto firmy podívat blíže.

V této části článku si mezi sebou porovnáme ty největší těžaře v současnosti, jež jsou zároveň veřejně obchodovanými společnostmi.

Srovnání se týká následujících firem:

  • Marathon Digital Holdings (MARA)
  • Riot Blockchain (RIOT)
  • Hut 8 Mining (HUT)
  • Bitfarms (BITF)

Okrajově se také mrkneme na firmu Core Scientific (fond XPDI vlastní 10 % této společnosti).

Podíváme se teď na několik grafů, které nám prozradí, kolik mají jednotlivé firmy bitcoinu ve vlastnictví, kolik ho vytěžili v poslední době. Podíváme se i na jejich současný hashrate a na růst hashrate do budoucna.

Čím více hashratu firma v porovnání s ostatními má, tím je schopna vytěžit větší část bitcoinu z maximálního možného množství, co lze v daném čase vytěžit.

Pozn.:

V tuto chvíli lze vytěžit maximálně 6,25 BTC přibližně každých 10 minut.

Množství bitcoinu v současnosti (konec října 2021) v držení firem:

Jak vypadá trend akumulace BTC v čase?

 

Množství vytěženého bitcoinu v uvedených obdobích, zdroj: [16]

Další graf zobrazuje celkově naakumulovaný bitcoin v čase. Zde je jasně vidět, jak nárůst je v čase lineární a pokud bychom trend extrapolovali do budoucna (což bychom neměli dělat, jelikož trend s největší pravděpodobností nezůstane lineární), tak Marathon Digital a HUT 8 mají jednoznačný náskok před ostatními. Následují pak Riot Blockchain a Bitfarms.

 

Množství celkově naakumulovaného bitcoinu, zdroj: [16]

Jenže růst hashratu jednotlivých firem nebude v čase lineární, proto lze očekávat že trend zobrazený na obrázku výše nebude pokračovat. Další graf nám ukazuje, jak je to s velikostí hashrate jednolitých firem letos a kde by to mělo být příští rok. Je nutno podotknout, že se jedná o plánovaný růst. Navíc je dlouhodobý nedostatek prostoru pro těžbu a dodávky nových ASIC minérů se zpožďují kvůli problémům v dopravě.

Můžeme vidět, že nejagresivněji by měl růst Marathon a po něm Riot, kterému bude dýchat na záda Bitfarms. I přestože dnes mezi těmito firmami není rozdíl, co se velikosti těžby týče (nebereme teď v potaz množství BTC v držení), tak do budoucna by se situace měla razantně změnit.

Jak firmy tedy srovnat a ohodnotit? To je ta klíčová otázka. Přiznám se, že sám si stále nejsem jistý, ale od čeho se můžeme odpíchnout je jejich současný a budoucí hashrate (tj. velikost produkce) a množství BTC, které vlastní. Toto vše můžeme vztáhnout k velikosti jejich tržní kapitalizace, což nám může naznačit, které firmy jsou buď nadhodnocené nebo podhodnocené vůči ostatním.

Čím je číslo v následujících grafech menší, tím je těžař atraktivnější.

 

 

V neposlední řadě se hodí vědět, jaké jsou náklady jednotlivých firem na produkci jednoho bitcoinu:

Celou tabulku včetně všech grafů použitých pro tuto analýzu můžete nalézt zde.

Teď si v rychlosti projdeme jednotlivé firmy a základní charakteristiky, které je dělají atraktivními.

Marathon Digital Holdings

Firma se na rozdíl od konkurence soustřeďuje na návratnost aktiv („Return on Assets“). Investuje především do hardware na těžbu, nikoliv infrastruktury. Nakupují tedy ASIC minery, které instalují do data center, které neprovozují, ale jež si pouze pronajímají. Provozovatelem data center jsou firmy ComputeNorth a Beowulf Energy. Konkurenti Marathonu vlastní i datacentra. Výhoda této strategie je hlavně flexibilita v případě změn, ať už se jedná o změny legislativní, změna cen za elektřinu apod.

Marathon Digital jde cestou agresivního růstu a snaží se časem navyšovat produkci bitcoinu a držet vygenerovaný bitcoin. Jejich cílem je tak co nejrychleji rozšířit těžbu, aby vytěžili co nejvíce bitcoinu. Příští rok se má těžba dostat na 13,3 EH/s ze současných 2,96 EH/s.

Mají poměrně nízké náklady, co se týče produkce. Reportují, že vytěžení jednoho bitcoinu je přijde na 6 235 USD.

Dalším plusem na straně Marathonu je prvenství, co týče celkového množství BTC ve vlastnictví. Ke konci října to dělalo 7 453 mincí.

Rovněž mají mít v budoucnu jeden z nejvyšších hashratů mezi těžaři. Vyšší plánovaný hashrate má pouze Core Scientific, který však není veřejně obchodovaný. Ale k němu si prozradíme více v závěru.

Marathon Digital na twitteru @MarathonDH

Fred Thiel, CEO (Twitter @fgthiel)

 

MARA vs konkurence – prezentace Marathonu; zdroj [17]

Riot Blockchain

Riot jde cestou vertikální integrace. Staví si vlastní data centra, takže mají opačnou strategii než Maratahon. Mají v plánu hned po Marathonu nejagresivnější růst, co se týče hashrate. Měli by se dostat koncem příštího roku na 8,6 EH/s ze současných 2,8 EH/s.

Hned po Marathonu a HUT 8 mají nejvíce bitcoinu v držení a to 3 995. Drží tak 3. příčku.

Ze všech námi srovnávaných těžařů mají nejvyšší náklady na těžbu. Reportují, že vytěžení jednoho bitcoinu je přijde na 10 096 USD.

Spolupracují s firmou Enigma Digital Assets AG na vývoji nové technologii těžby, o které jsme si pověděli dříve v tomto článku. Jedná se o těžbu v kapalině („immersion mining“), která by jim měla pomoci s prodloužením životnosti ASIC minérů a ve stejnou dobu i zvýšením jejich výkonu (hashrate). Díky tomu by se jim mohlo podařit zvýšit návratnost ASIC minérů.

Riot Blockchain na twitteru @RiotBlockchain

Jason Les, CEO (Twitter @JasonLes_)

 

RIOT vs konkurence – prezentace Riotu; zdroj [18]

HUT 8 Mining

HUT 8 Mining jde také cestou vertikální integrace. Kromě toho navíc těží Ethereum (Ether), ale odměnu za těžbu si nechává vyplácet v bitcoinu. To jim v současné době pomáhá snižovat náklady na akumulaci BTC, jelikož těžba Etherea je pro ně v současné chvíli profitabilnější. Příští rok se má těžba bitcoinu dostat na 6,0 EH/s ze současných 2,5 EH/s. Hashrate na těžbu Etherea je ve výši 1 600 GH/s.

Další z cest, která jim pomáhá agresivně navyšovat množství bitcoinu ve vlastnictví, je poskytování půjček v bitcoinu (půjčky poskytují fondu Galaxy Digital a těžaři Genesis Mining). To je však dvousečné. Na jednu stranu jim to pomáhá generovat zisk, ale na druhou stranu to nese riziko, že o půjčený BTC mohou přijít, pokud by se dlužníci dostali do problémů.

Mají údajně nejnižší náklady na těžbu mezi těžaři. Reportují, že vytěžení jednoho bitcoinu je přijde na 2 400 USD.

Dalším plusem na straně HUT 8 je druhá pozice hned za Marathonem, co týče celkového množství BTC ve vlastnictví. Ke konci října to dělalo 5 053 mincí.

HUT 8 mining na twitteru @Hut8Mining

Jaime Leverton, CEO (@JaimeLeverton)

 

Výpočetní výkon náležící HUT na těžbu BTC a ETH, zdroj: [19]


 

HUT Strategie růstu; [19]

Bitfarms

Bitfarms jdou také cestou vertikální integrace. Staví si vlastní data centra. Co se týče hashrate, mají v plánu hned po Marathonu a Riotu nejagresivnější růst. Měli by se dostat koncem příštího roku na 8 EH/s ze současných 2 EH/s. Dnes však mají nejmenší hashrate v porovnání s ostatními.

Mají také nejméně bitcoinu v držení a to 2 780.

Co se týče nákladů na těžbu, tak to obsadili třetí místo a podařilo se jim tak dostat před Riot. Reportují, že vytěžení jednoho bitcoinu je přijde na 6 900 USD.

Bitfarms jsou asi nejvíce geograficky distribuování. Mají datacentra v US, Kanadě a další staví v Argentině a Paraguayi. [20]

Bitfarms na twitteru @Bitfarms

Emiliano Grodzki, CEO (Twitter @GrodzkiEmiliano)

Core scientific

Tato firma není veřejně obchodovaná. Nicméně i tak můžete vlastnit podíl v této společnosti. Na trzích se obchodují akcie fondu s názvem Power & Digital Infrastructure Acquisition Corp (NYSE:XPDI). Tento fond vlastní 10 % Core Scientific. Část tohoto podílu, konkrétně 2 %, patří správcům XPDI, tudíž pouze 8 % je k dispozici pro veřejné investory, tj. pro nás. Core Scientific drží v osobním vlastnictví 89 % společnosti.

Když přepočítáte tržní kapitalizaci firmy a použijete metriky, jaké jsme použili výše pro srovnání jednotlivých firem, tak najednou vyjde najevo, že se nejedná o příliš atraktivní akcie. Můžete se to však do budoucna změnit, tak určitě nebude na škodu mít tuto společnost dlouhodobě v hledáčku.

Závěr

Akcie těchto firem jsou rizikovější než bitcoin samotný. Je potřeba být opatrný s nákupem. Proto bych nakupoval buď dlouhodobě (dollar cost averaging), nebo bych nakupoval v případě větší korekce bitcoinu (40 % a více). Pokud bitcoin propadne o více jak 50 %, budu pravděpodobně velice agresivní, co se týče nákupu akcií těchto firem.

Je dobré si připomenout, že míru rizika ovlivňujeme velikostí naší pozice. Proto není potřeba jít „all in“, ale naopak stačí pouze malá alokace, která je vzhledem k potenciálu těchto akcií schopna vygenerovat atraktivní zisky. Osobně očekávám, že v horizontu 10 let může být toto zhodnocení okolo 20x.

Na úplný závěr se rozloučíme následujícím citátem:

„Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.“

– Warren Buffet

 

 

Zdroje:

[1]        U.S. COMMODITY FUTURES TRADING COMMISSION: Bitcoin Basics

[2]        Bitcoin Magazine: MAYORS AROUND THE US RACE TO EMBRACE, BE PAID IN BITCOIN

[3]        Bitcoin Magazine: Gary Gensler Says Bitcoin Is Real

[4]        We Study Billionaires – The Investor’s Podcast Network: BTC050: Bitcoin Policy, Fundamentals, & Impact w/ Jimmy Song & CJ Wilson

[5]        Univesrity of Cambridge: Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index

[6]        Compute North: Institutional investment fuels crypto mining in the U.S.

[7]        Compass Mining: Here’s a breakdown of institutional investments in public bitcoin mining companies.

[8]        Ark Invest Research Paper: Bitcoin Mining – The Evolution of A Multibillion Dollar Industry

[9]        Magazín Newsweek: Bitcoin Mining on Track to Consume All of the World’s Energy by 2020

[10]      Bitcoin Mining Council: Global Bitcoin Mining Data Review – Q3 2021

[11]      Firma Crusoe Energy a jejich řešení pro využití odpadních plynů

[12]      Yahoo Finance: Senator Ted Cruz Advocates Bitcoin Mining with ‘Abundant’ Gas Flare Energy

[13]      Magazín Bitcoin Magazine: HOW BLOCKSTREAM’S NEW ASIC DIVISION WILL PROPEL BITCOIN MINING

[14]      Cointelegraph: Major Malaysian financial firm to invest in regulated crypto exchange

[15]      Konference těžařů: Digital Mining Conference by BITMAIN in Miami (September 2021)

[16]      Magazín Block: North American Bitcoin miners see record months as they stockpile 18,000 BTC

[17]      Marathon Digital: Investor Presentation (November 2021) 

[18]      Riot Blockchain:  Investor Presentation (November 2021)

[19]      HUT 8 Mining: Investor Presentation (November 2021)  

[20]      Bitfarms: Investor Presentation (November 2021)

[21]      Mobilní kontejner na těžbu v odlehlých místech: Bitmain Antbox N5 V2

[22]        Coindesk: Crypto Long & Short: Crypto Needs More Than VC Interest

Chci odebírat newsletter

Nenechte si ujít naše články